Sunday, December 15, 2013
Saturday, December 14, 2013
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გუგული
|
მასწავლებლის სახელი,გვარი
|
მაია ხმალაძე
|
სწავლების საფეხური
|
4 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
11 მოსწავლე კლასში არ გვყავს განსაკუთრებული საჭიროებიროების მქონე
მოსწავლე
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
აქტივობა.(8-9)წთ.გაკვეთილის მიზანი:მოტივაციის გაძლიერება,რიტმის განვითარება,ყურადღებით
მოსმენის განვითარება.ვოკალური უნარ-ჩვევების გამომუშავება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
აქტივობა.(9 -10)წთ.განვლილი მასალის გამეორება.ყურადღების კონცენტრაციის,სანოტო
კითხვის უნარ-ჩვევების განვითარება.სიმღერის ტექსტის ცოდნა. მუსიკალური ნაწარმოების
ამოცნობა.
|
გამოვიყენებ ინდივიდუალურ შეფასებას 10 ქულიან შეფასების სისტემას
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სასწავლო რესურსი. ფორტეპიანო/მოსასმენი მუსიკალური მასალა შერჩევით
კომპიუტერი.დისკი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა.პრეზენტაცია.სასურველია მუსიკალური ფრაგმენტი
საცეკვაო ხასიათის იყოს.-იმოძრავეთ ადგილზე ან მუსიკის თანხლებით.-მოძრაობას დაურთეთ
ტაში.თუ შენიშნავთ რომ მუსიკა ჟღერს ჩუმად,ტაშიც ჩუმად შემჰოკარით.25წთ.მოსწავლე ასახელებს
ნოტებს ვიოლინოს გასაღებში.აქტიურადაა ჩართული გაკვეთილის მსვლელობაში.მოსწავლეები
სურვილისამებრ ინდივიდუალურად წაიკითხავენ ხალხური სიმღერის ''გუგული" სანოტო
ფრაგმენტს ნოტების დასახელებით დანარჩენი თვალს ადევნებენ.10 წთშესაძლოა პირველმა მოსწავლემ
წაიკითხოს 1ტაქტის შემავალი ნოტების დასახელება,მეორემ 2ტაქტის და ა.შ. ამგვარი სავარჯიშოს
წარმართვა მოსწავლეებს ეხმარება ყურადღების კონცენტრაციაში,მეორეს მხრივ სანოტო კითხვის
დახვეწაში. შესწავლილ სიმღერას მოსწავლეებს შეუძლიათ საცეკვაო მოძრაობები დაურთონ
სიმღერის შესრულებას.ჯგუფი ფასდაბა 10 ქულიანი სისტემით. აქტივობა.(5)წთ. მასწავლებელი
ამ აქტივობების განხორციელებით მოახდენს მოსწავლეთა ფოკუსირებას.სადაც გამოვლინდაბა
მოსწავლეთა ძლიერი და სუსტი მოსწავლეები.5წთ
|
პროექტი
პროექტის სახელწოდება
|
|
პროექტის მთავარი იდეა(თემა) 1 -2 წინადადებით
|
მოსწავლეები ეცნობიან ფიროსმანის ცხოვრებას.
|
პროექტის აქტუალურობა:
|
მარტივად და საინტერესო გაუხადოთ მოსწავლეებს ფიროსმანის მოღვაწეობა.მოსწავლეებმა მოიძიონ ვიდეო და ფოტო მასალა
გამართონ დისკუსიები გააკეთონ ანალიზი.ამით მოსწავლეები შეიძენენ ცოდნასა და უნარ-ჩნევებს.
|
პროექტის მიზნები:
|
|
მონაწილეთა ასაკი:
|
12-13
|
ვადები/ხანგრძლივობა.
|
ხანგრძლივობა:1-2საათი.
|
მისალოდნელი შედეგები/პროექტები,რაც შეიძლება შეიქმნას:
|
მოსწავლეები გაიგებენ ამ ფილმის შესახებ და გაათვითცნობიერებენ იმას
თუ რაოდენ პატივსაცემია და გასაფრთხილებელია მისი ნახატები.
|
პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები:
|
პროექტორი,კომპიუტერი.დისკი.
|
პროექტის მსვლელობა.
|
მოსწავლეები გაეცნობიან საპროექტო თემას.ფიროსმანის ცხოვრება.(ჯგუფურად)შერჩეული
თემის მიხედვით განიხილავენ გაეცნობიან ფიროსმანის ცხოვრებას რის შედეგადეც შეადგენენ
კითხვებს შეარჩევენ რესპოდენტებს გააცნობენ ერთმანეთს შედგენილ კითხვებს.
|
პროექტის ხელმძღვანელი(მასწავლებელი):
|
მაია ხმალაძე.
|
ხელმძღვანელის ელ.ფოსტა:
|
maiaxmaladze1gmail.com
|
Subscribe to:
Posts (Atom)